DIY Digital Education – нови инструменти за дигитална грамотност и цифрови умения в професионалното образование

Пандемията от COVID-19 създаде критичен за държавите ни момент, в който повече от всякога достъпът до образование се затвърждава като изключително важен за гарантирането на бързо възстановяване, като паралелно с това се насърчават и равните възможности за хора от всякакъв произход.

В тази връзка, за да отговори на обстоятелствата, създадени вследствие на пандемията от COVID-19, чрез Програма „Еразъм+“ бе подкрепен нашият проект 2020-1-BG01-KA226-VET-095210 „DIY Digital Education“, който също има за цел да подпомогне системите за професионално образование и обучение да посрещнат предизвикателствата вследствие на наскорошния внезапен преход към онлайн и дистанционно обучение, в това число като се подкрепят учителите да развият цифрови компетентности и се съхрани приобщаващият характер на образователните възможностите.

DIY Digital Education адресира нуждата от структурирани инструменти за информирано вземане на решения и логическо развитие на цифровите умения в целият сектор на професионалното образование и обучение (ПОО). Изпълнява се в международно партньорство с European Republic – Гърция и MITTETULUNDUSUHING PEIPSI KOOSTOO KESKUS – Естония.

Основната цел на проекта е да адресира ключовите дигитални предизвикателства, породени от Covid-19 – цифрова трансформация и интелигентно използване на цифрови средства в ПОО. Специфичните цели на проекта са:

– Адаптиране на модел на компетентностна рамка в областта на дигиталните умения – дефиниране на нива на познание и умения от The European Framework for the Digital Competence of Educators (DigCompEdu) и DigCompOrg Framework (за организации), които да позволят ефективното цифрово развитие на обучителните организации и преподавателския състав.

– Създаване на инструменти за признаване и валидиране на получените знания и умения, чрез иновативни digital open badges.

– Създаване на ресурси за обучението на преподавателите как да използват адаптираните рамки в дейността си и как да оценят своите цифрови дефицити и нужди, и тези на организациите, в които обучават.

Ключовите целеви групи са идентифицирани спрямо нивата на компетентност, които предлага проекта и спецификата на познание / умения, които са необходими за всяка от тях:

– Представители на малки и средни предприятия (МСП) и организации, които предоставят обучителни услуги в рамките на ПОО;

– Преподаватели, фасилитатори, ангажирани в професионалното образование и обучение.

Предвид общоевропейското значение и цифровизация на образователният сектор, транснационалната реализация на проекта ще допринесе за подобряването на учебните процеси, квалификацията на преподавателският състав и качеството на обучителните програми.

Изпълнението на проекта ще резултира в:

– Адаптиран модел на DigCompEdu и DigCompOrg Framework в подкрепа на преподаватели и организации от областта на професионалното образование и обучение;

– Open Digital VET Badge в подкрепа на признаването и валидирането на получените дигитални умения;

– Self-Paced Online Open Course (SPOOC) – за обучението на преподавателите как да използват адаптираните рамки в дейността си.

 

Информационната карта на проекта е достъпна на следната връзка: https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/projects/eplus-project-details/#project/2020-1-BG01-KA226-VET-095210