Подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделските стопанства“ финансира цялостното подобряване и модернизиране на стопанствата

Подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделските стопанства“ финансира цялостното подобряване и модернизиране на стопанствата

Подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от Мярка 4 „Инвестиции в материални активи“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г. цели повишаване на конкурентоспособността на земеделието в Република България. За постигането на тази цел са заложени механизми като преструктуриране и развитие на наличните материални мощности в стопанствата; насърчаване въвеждането нови технологии в производството и модернизация на физическия капитал; опазване на компонентите на околната среда; спазване стандартите на Европейския съюз (ЕС) и подобряване на условията в земеделските стопанства; насърчаване на сътрудничеството между земеделските стопани.

Подмярката ще финансира проекти подобряващи и модернизиращи цялостната дейност на земеделското стопанство, като за целта проектните дейности трябва да са свързани и/или да включват внедряване на нови продукти, процеси и технологии и обновяване на наличните производствени материални и/или нематериални активи; насърчаване на сътрудничеството с производителите и преработвателите на земеделски продукти; опазване на компонентите на околната среда, включително с намаляване на вредните емисии и отпадъци; повишаване на енергийната ефективност в земеделските стопанства; подобряване условията на труд, подобряване на хигиенните, ветеринарните, фитосанитарните, екологичните и други условия на производство; подобряване качеството на произвежданите земеделски продукти; осигуряване на възможностите за производство на биологични земеделски продукти. По този начин се цели постигане на по-високи производителност на труда, качество и добавена стойност на продукцията, както и разширяване стопанствата на младите земеделски производители с цел осигуряване на устойчиво развитие на земеделието и осигуряване на смяната на поколенията в земеделието.

Финансова помощ се предоставя на територията на цялата страна, за материални и нематериални инвестиции в новосъздадени и съществуващи земеделските стопанства за покриване на съобразените с капацитета им нужди, като помощта се предоставя под формата на възстановяване на действително направени и платени допустими разходи.

В подмярката са определени и земеделските сектори, които няма да бъдат или ще бъдат по специфичен начин финансирани, а именно: „Плодове и зеленчуци” – Организациите на производителите няма да бъдат подпомагани по подмярката за дейности включени за подпомагане в техните Оперативни програми; „Вино” – Финансовата помощ по подмярката няма да бъде предоставяна за инвестиции допустими за подпомагане по „Национална програма за подпомагане на лозаро – винарския сектор”; “Пчеларство” – ще се подпомагат инвестиции и кандидати в пчеларство, които не се подпомагат по „Национална програма по пчеларство 2014-2016“;„Тютюн” – производители на тютюн ще се подпомагат за дейности извън производството на тютюн; „Зехтин” – производството, преработката и маркетинга на зехтин няма да бъдат подпомагани по ПРСР; „Хмел” – дейностите, подпомагани по чл.6 от Регламент (EC) № 1952/2005 няма да бъдат подпомагани по ПРСР; „Захар” – в рамките на ПРСР няма да се подпомагат инвестициите за преработката на суровини за производство на захар и/или сладкарски изделия.

Подмярката определя като допустими бенефициенти земеделски производители (физически и/или юридически лица), които са регистрирани земеделски производители в съответствие със Закона за подпомагане на земеделските производители и минималния стандартен производствен обем на стопанството на кандидата следва да бъде не по – малко от 8 000 евро. Юридическите лица следва да докажат доход от земеделска дейност и/или доход от услуги директно свързани със земеделска дейност и/или преработка на земеделска продукция и/или участие и подпомагане по схемата за единно плащане на площ. Кандидатите следва да представят бизнес план, доказващ подобряване на дейността на земеделските стопанства чрез прилагане на планираните инвестиции и дейности подробно описани в представения бизнес план. Критериите за допустимост за юридически лица не се прилагат за кандидати с проекти в селски райони, създадени до 1 година преди кандидатстването за проекти с инвестиции в: сектор „животновъдство”, сектор „плодове и зеленчуци”, производство на „етерично – маслени и медицински култури” и производство на технически култури. Кандидати с проекти в селски райони, създадени до 1 година преди кандидатстването за проекти с инвестиции в: сектор „животновъдство”, сектор „плодове и зеленчуци”, производство на „етерично – маслени и медицински култури” и производство на технически култури със стандартен производствен обем от 2 000 евро до 7 999 евро ще се подпомагат в рамките на Тематичната подпрограма за малки стопанства.

Кандидати под формата на „организации на производители“ трябва да са признати като организация на производители, в съответствие с националното и/или европейското законодателство за организации на производители и/или одобрени за финансова помощ по мярка 9 „Учредяване на групи и организации на производители”. Инвестициите им следва да са свързани с основата земеделска дейност на членовете на организацията, която е основна и за организацията. Представеният бизнес план трябва да показва, че инвестициите са от полза на цялата организация на производители.

Финансовата помощ е в размер на 50 % от общия размер на допустимите за подпомагане разходи, като същата може да се увеличава на база общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи в определени случаи. Максималното комбинирано подпомагане за един проект на индивидуален бенефициент е не повече от 70 % от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи. Комбинираното подпомагане за проекти за колективни инвестиции е не повече от 90 % от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *